Pastry Live 2015 Winners!

Congratulations to the Winners;

The Showpiece Championship


Most Excellent Showpiece-Pastry Live

Winning Showpiece1

Winning Showpiece
Photo credit: Beatricess, Chicago School of Mold Making


Most Excellent/Best Overall, Sponsors Choice, Audience Choice, & Best Chocolate:
Kengo Akabame, Imperial Hotel Tokyo &
Toshinori Akishiro, Imperial Hotel Tokyo


Pastry-Live---Best-Sugar-Showpiece
Best Sugar Showpiece:
Cori Schlemmer, L’Auberge Casino Resort Lake Charles
Rachel Young, L’Auberge Casino Resort Lake Charles
Photo credit: Beatricess,
Chicago School of Mold Making


Competitors’ Choice: Julie Eslinger and Mariana Ramirez
Competitors’ Choice:
Julie Eslinger, Colorado Convention Center
Mariana Ramirez, Colorado Convention Center
Photo credit: Beatricess,
Chicago School of Mold Making


Best Artistry: Lionel Touya & Christophe Rull
Best Artistry:
Lionel Touya, Jean-Marie Auboine Chocolates
Christophe Rull, MGM Grand
Photo credit: Kricket Kirkpatrick


Signature Plated Dessert

01p Nicholas Blouin

02p Vincent Attali

03p Michael Craig
Photo credit: Beatricess, Chicago School of Mold Making


1st – Nicolas Blouin, ROSEWOOD MANSION
2nd – Vincent Attali, Joël Robuchon & L’Atelier de Joël Robuchon at MGM Grand, Las Vegas
3rd – Michael Craig, ST. REGIS ATLANTA

Chocolatier of the Year

Chocolatier of the Year - Brittany Mateika

2nd Place - Molly Rothermel

Audience Choice - Natalya Shapiro

Photo credit: Franziska Freking , Amoretti


1st – Brittany Mateika (Norman Love Confections)
2nd – Molly Rothermel (Norman Love Confections)
Audience Choice – Natalya Shapiro (Chef Brulee Chocolates & Gateaux)

The Dessert Cup

TDC-1st-Place-Winner---Nicolas-Blouin

TDC-2nd-Place-Winner---Ben-Kallenbach

TDC-3rd-Place-Winner---Curtis-Cameron

TDC-Audience-Choice-Award---Maggie-E-Gibbs
Photo credit: Franziska Freking , Amoretti


1st – Nicolas Blouin, Rosewood Mansion
2nd – Ben Kallenbach, The Ballantyne Hotel & Lodge
3rd – Curtis Cameron, The Little Nell
Audience Choice – Maggie Gibbs, Central Restaurant

The Art of Cake- Sculpted Cakes

AOC-1Place-8843

AOC-3rd-Place_8838

AOC-3rd-Place_8838
Photo credit: Beatricess, Chicago School of Mold Making


1st – Johanna Wyss, JOLIET JUNIOR COLLEGE
2nd – Katharina McCawley, PRETTY CAKE MACHINE
3rd – Marilyn Bawol, UNIQUE CAKES

The Art of Cake- Tiered Cakes

AOC-1st-Place-Joseph Cumm

AOC tiers Phetsada Mounnarath 2nd Place

AOC-Tiers Irene Widjaya 3rd Place

Photo credit: Beatricess,Chicago School of Mold Making and Kricket Kirkpatrick


1st – Joseph Cumm, EDENJOESCAKERY
2nd – Phetsada Mounnarath, PM SUGAR ART
3rd – Irene Widjaya, PENINSULA NEW YORK

Student Chocolate Challenge

1st Place - Emily Holtz

2nd place - Brooke Ball

3rd place - Megan Kuk Photo credit: Beatricess, Chicago School of Mold Making


1st – Emily Holtz (Pennsylvania School of Culinary Arts)
2nd – Brooke Ball (Joliet Junior College)
3rd – Megan Kuk (Joliet Junior College

Pastry Atlanta

Best In Show – Naanstop (Neal Idnani)
Best Savory Pastry – Naanstop (Neal Idnani)
Best Confection – Karl Vivier (A Cacao Affair)
Best Frozen Dessert – Megan Brent (The Pig & The Pearl)
Best Petite Dessert – Geri Ravelo (The City Club of Buckhead)
Best Baked Good – Vivian Lee (Osteria Mattone)

Posted in Announcement.